Údržba WPC terasy

Jednou z největších výhod teras z materiálu WPC, tedy Woodplastic, jsou minimální požadavky na její údržbu. Dřevěná podlaha vyžaduje spoustu péče – přes ošetřování proti houbám a plísním, až po olejování pro zachování co nejlepšího vzhledu. I když je počáteční investice do dřevěné terasy nižší, právě v těchto prostředcích na její údržbu se velmi rychle srovná její reálná cena s cenou terasy z WPC. A to nemluvíme o času stráveném udržováním terasy.

A co za péči tedy vyžaduje právě WPC materiál?

Odpověď je jednoduchá, téměř nijakou. Oproti dřevěné terase rozhodně. Nicméně, terasa je vystavena venkovním vlivům, a tedy i prachu, dešti, či větru, který na terasu přináší spoustu drobných nečistot. Je třeba dbát na to, aby právě tyto drobné nečistoty (větvičky, listí či jehličí) neucpaly spáry v terase, kterými odtéká voda. Pro údržbu WPC terasy však většinou postačí pouze proud čisté vody ze zahradní hadice, případně z vysokotlakého čističe. Takovéto čištění WPC terasy většinou stačí provést jednou za týden, avšak záleží na lokalitě, kde je terasa umístěna. Cílem je zabránit vzniku prachových stop, které se díky pravidelnému čištění většinou ani nevytvoří.

Jednou za rok, většinou po zimě, je dobré omýt terasu jednoduše mýdlovou vodou nebo vodou se saponátem, který běžně v domácnosti používáte.

Jaké přípravky se na údržbu WPC terasy rozhodně nehodí?

Někdy mají lidé potřebu sáhnout po agresivnějších čističích, většinou v případě nějaké větší skvrny, například od oleje a podobně. Pamatujte však, že na terasy z WPC nepatří v žádném případě rozpouštědla, která by mohla narušit její povrch. Potřebujete-li odstranit zažranější skvrnu, sáhněte raději po speciálních přípravcích na WPC terasy (s příměsí bělidla).

Plíseň, mastnota, rýhy – co s tím?

Objeví-li se na vaší WPC terase plíseň, lze ji jednoduše odstranit čistícím přípravkem s bělidlem a následně opláchnout proudem vody. Podívejte se na naši nabídku těchto přípravků.

Mastným skvrnám je samozřejmě nejlepší předcházet, proto nezapomeňte dát především pod gril ochrannou podložku. Pokud už se přeci jen nějaká nehoda přihodí, neotálejte (terasa může mastnotu nasáknout) a rychle místo vyčistěte mýdlem, saponátem nebo jiným odmašťovacím prostředkem.

Škrábance na terase lze odstranit pomocí měkkého ocelového kartáče či jemného smirkového papíru. Tahy veďte vždy podélně, ve směru vláken. Doporučujeme sílu tlaku vyzkoušet nejprve na takovém místě terasy, které nejde na první pohled ihned vidět.